منوی دسته بندی

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ساخت درگاه پرداخت اینترنتی+ویدئو

ثبت نام زرین پال

ساخت درگاه پرداخت اینترنتی

در این جلسه درباره نحوه دریافت درگاه‌های پرداخت اینترنتی مختلف توضیح خواهیم داد. با روش‌های ساخت درگاه پرداخت اینترنتی آشنا می‌شویم و سپس درگاه پرداختی را روی ووکامرس و وردپرس نصب می‌کنیم.

همه ما به این امید سایت راه‌اندازی می‌کنیم که بتوانیم خدمات و محصولات خود را بفروشیم. بهترین کار برای فروش محصولات داشتن درگاه پرداخت است تا کاربر بتواند از طریق آن پرداخت‌های خود را در سایت شما انجام دهد. به‌صورت کلی دو دسته درگاه پرداخت در سایت وجود دارد که شامل درگاه پرداخت مستقیم و واسطه است.

درگاه‌های پرداخت مستقیم با مراجعه به بانک یا سایت‌های درگاه پرداخت مستقیم مثل سایت به پرداخت یا درگاه پرداخت سامان (Sep) و … امکان‌پذیر است. شما با مراجعه به این سایت‌ها و درخواست از آنها می‌توانید درگاه پرداخت مستقیم داشته باشید و به‌این‌ترتیب با خرید کاربران از سایت پول مستقیماً به‌حساب شما واریز می‌شود.

دریافت نماد اعتماد

در نظر داشته باشید که این درگاه‌های پرداخت دارای یک مشکل هستند که برای شما توضیح می‌دهیم. درواقع یک سایت به نام Enamad.ir وجود دارد که شما باید وارد این سایت شوید و ثبت‌نام کنید و حدوداً دو هفته طول می‌کشد تا بتوانید اینماد خود را بگیرید. چراکه شرایط آن خیلی راحت‌تر شده است و شما می‌توانید در عرض دو هفته تا یک ماه اینماد خود را بگیرید.

اینماد مجوزی است که به کسب‌وکارهای اینترنتی می‌دهدند تا بتوانند درگاه‌های پرداخت داشته باشند. درگاه‌های پرداخت را با دریافت اینماد می‌توانید از این دو سایت که معرفی کردیم یا سایت‌های دیگر مانند درگاه پرداخت بانک ملی، کیش یا دیگر شرکت‌ها دریافت کنید.

درگاه سامان و ملت درگاه‌های خوبی هستند و ما پیشنهاد می‌کنیم از آنها استفاده کنید. همچنین اگر شما فعلاً قصد گرفتن اینماد ندارید و در ابتدای شروع کار هستید و نمی‌خواهید دردسرهای گرفتن اینماد را داشته باشید و یا به هر دلیل دیگری می‌توانید از درگاه‌های پرداخت واسطه استفاده کنید.

در این صورت شما می‌توانید از درگاه‌های مختلفی مانند زرین پال که یکی از معتبرترین این درگاه‌ها است استفاده کنید. درگاه‌های مختلف دیگری نیز مانند Dargah vaset.com، Pay.ir و سایت‌های مختلف دیگری نیز وجود دارند که به شما برای انجام این کار کمک می‌کنند. شما می‌توانید از درگاه زرین پال که یکی از معتبرترین آنها است استفاده کنید. شما می‌توانید با ثبت‌نام در آنها خیلی راحت در کمتر از یک روز درگاه پرداخت در سایت خود داشته باشید.

نحوه کار درگاه‌های پرداخت واسطه

نحوه کار این درگاه‌ها به نحوی است که ابتدا پول به‌حساب مدیران این سایت‌ها می‌رود. شما می‌توانید با استفاده از بخش تعرفه‌ها حساب کنید که چقدر از شما کارمزد گرفته می‌شود. مثلاً در ماه اول تسویه‌حساب‌ها رایگان است. به‌عنوان‌مثال درگاه زرین پال یک کارت به نام زرین کارت دارد که با دریافت این کارت کارمزدها 0.5 درصد می‌باشد و کارمزد تسویه‌حساب به‌حساب بانکی 1 درصد می‌باشد.

همچنین در سه شنبه‌های طلایی کارمزد دریافت نمی‌شود. هر سایت کارمزدان متفاوت است. مثلاً شما در درگاه زرین پال می‌توانید سه شنبه تا سه شنبه تسویه کرده و به زرین کارت خود آن را انتقال دهید و کاملاً رایگان بوده و هیچ کارمزدی ندارد؛ ولی در انتقال به‌حساب بانکی شما باید درصدی را به‌عنوان کارمزد پرداخت کنید. به‌عنوان‌مثال به ازای هر 100 هزار تومان شما باید 1 درصد به زرین پال پرداخت کنید.

در اینجا کار بسیار راحت است و شما می‌توانید بدون دردسر می‌توانید یک درگاه پرداخت داشته باشید. در چند سال گذشته در تعطیلات عید درگاه‌های پرداخت را تعطیل کردند و به بسیاری از کسب‌وکارها ضرر وارد شد. در این میان بعضی درگاه‌ها مانند زرین پال توانستند این مشکل را حل کنند و دوباره راه‌اندازی شدند. بعضی از سایت‌ها نیز مانند جهان پی و پارس پال کلاً تعطیل شدند.

ولی تا زمانی که این درگاه‌ها وجود دارند شما می‌توانید خیلی راحت از آنها استفاده کنید و نحوه گرفتن آنها بسیار راحت‌تر از درگاهی مستقیم است.

نحوه اتصال درگاه پرداخت به سایت

مسلماً برای فروش محصولات ما از ووکامرس استفاده می‌کنیم. اگر شما برای فروش محصولات خود از ووکامرس استفاده می‌کنید می‌توانید درگاه پرداخت زرین پال را به فروشگاه خود وصل کنید. برای انجام این کار تنها کافی است که بخش افزونه‌ها > افزودن در سایت وردپرسی خود بروید و پلاگین Zarinpal WooCommerce را در مخزن وردپرس خود جستجو کنید.

نصب افزونه Zarinpal WooCommerce
نصب افزونه Zarinpal WooCommerce

پس از آن شما باید پلاگین ووکامرس زرین پال را روی سایت خود نصب کنید. این پلاگین درگاه پرداخت زرین پال را به ووکامرس شما اضافه می‌کند ولی باید توجه داشته باشید که حتماً باید ووکامرس روی سایت شما فعال باشد. بعد از فعال کردن افزونه در پیشخوان وردپرس به مسیر ووکامرس > پیکربندی بروید و در بخش پرداخت‌ها درگاه زرین پال را فعال نمایید.

فعال کردن درگاه زرین پال در سایت با افزونه Zarinpal WooCommerce
فعال کردن درگاه زرین پال در سایت با افزونه Zarinpal WooCommerce

اگر در همین صفحه روی مدیریت در بخش درگاه زرین پال کلیک کنید می‌توانید تنظیمات این افزونه را مدیریت کنید. در اینجا شما باید عنوان درگاه را “پرداخت با کارت‌های عضو شتاب” قرار دهید و توضیحات آن را به‌دلخواه خود می‌توانید وارد کنید. سپس شما به یک کد API نیاز دارید که همان کد درگاه پرداخت شما است.

تنظیمات افزونه Zarinpal WooCommerce
تنظیمات افزونه Zarinpal WooCommerce

زمانی که شما در زرین پال ثبت‌نام کنید و به بخش زرین پال من مراجعه کنید یک API به شما می‌دهد که باید آن را در قسمت “مرچنت کد” وارد کنید و با واردکردن API درگاه پرداخت به سایت شما متصل خواهد شد. سپس تیک گزینه فعال‌سازی زرین گیت را بزنید تا زمانی که کاربر روی پرداخت کلیک کرد مستقیم به صفحه بانک منتقل شود. درنهایت روی ذخیره تغییرات کلیک کنید.

راه‌اندازی درگاه پرداخت با دیگر درگاه‌ها

اگر شما از سایت‌های دیگری مانند Pay.ir، Next Pay یا هر سایت دیگری استفاده کردید تنها کافی است که API که به شما می‌دهد را در افزونه آن وارد کنید.

به‌عنوان‌مثال در درگاه Pay.ir پلاگین آن در مخزن وردپرس ثبت‌نشده است و شما برای اینکه بتوانید افزونه آن را روی سایت خود داشته باشید باید به وب‌سایت این افزونه رفته و از بخش توسعه‌دهندگان > پلاگین‌ها افزونه ووکامرس آن را دریافت کنید و روی سایت خود آن را نصب کنید.

دریافت پلاگین وردپرس برای درگاه Pay.ir
دریافت پلاگین وردپرس برای درگاه Pay.ir

البته در اینجا با نصب افزونه ووکامرس فارسی درگاه پی به‌صورت خودکار نصب خواهد شد. درواقع یک پلاگین به نام ووکامرس فارسی نیز در مخزن وردپرس وجود دارد که سایت شما را فارسی کرده و واحد تومان را به سایت شما اضافه می‌کند. با نصب این افزونه درگاه‌های پرداخت مختلف به آن اضافه خواهد شد.

نصب افزونه ووکامرس فارسی
نصب افزونه ووکامرس فارسی

ثبت دامنه و IP سرور

نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که زمانی که شما می‌خواهید از درگاه زرین پال یا درگاه‌های پرداخت مستقیم اضافه کنید باید دامنه سایت شما و IP سرور سایتتان را که باید از هاستینگ خود آن را بگیرید و به زرین پال یا دیگر شرکت‌ها دهید تا آنها این موارد را در سیستم خود ثبت کنند.

به‌این‌ترتیب اگر بخواهید از سایت یا سرور دیگری درخواست پرداخت ارسال کنید از شما ایراد می‌گیرند که چرا می‌خواهید از یک سایت دیگر استفاده کنید و می‌خواهید درگاه پرداختتان را برای یک قصد شوم استفاده کنید. همچنین زرین پال و یا دیگر شرکت‌ها دارای پشتیبانی هستند که در صورت خطا می‌توانید از آنها راهنمایی گرفته و مشکلتان را حل کنید.

موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *